VHK:s damer tog en viktig seger på fredagskvällen i Lund. LIGU besegrades med 28–20 efter 16–7 ledning i paus. Det var ett bra påkopplat VHK som satte högsta fart från start. Bra försvarsspel bäddade för kontringar. De gick till en ledning med 7–3 som sedan blev 8–5 efter en kvart av första halvlek. Då kom det avgörande rycket och på 10 minuter ökade VHK tjejerna ledningen till 15–5. Vilket slutade med 16–7 i paus.
I andra halvlek följdes lagen åt i fem minuter men vid 18-9 gjorde VHK fyra mål på raken till 22–9 med tjugo minuter kvar av matchen. Resten av matchen bevakade VHK mer sin ledning och LIGU tilläts komma närmare i målprotokollet. 11–8 blev det i hemmafavör sista tredjedelen av matchen och slutresultatet blev 28–20 i borta favör.
En väldigt meriterande seger för våra tjejer som nu bäddat för att avsluta serien på bästa sätt. Med fyra matcher kvar så är tredjeplatsen redan säkrad och på onsdag väntar IFK Malmö borta som är i toppform. Nu gäller det tjejerna att mobilisera alla krafter för att få med sig hem två poäng till Göinge.
VHK:s målskyttar: Emmelie Svensson 8, Johanna Johansson 7, Isabell Klaar 4, Mira Palmbrink 3, Elina Hansson 2, Johann Muhr 2, Linn Carlsson 1, Susanne Johansson 1,